ساخت ربات شخصی کنترل دمای خانهسازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دارپا، سیستم ربات هوشمند کنترل آب‌وهوای منزل را به عنوان طرح برتر معرفی کرد.

برای اولین ‌بار است که سازمان دارپا طرح‌های به نظر ساده را مورد بررسی قرار می‌دهد، با این حال سیستم رباتیک کنترل شخصی تهویه مطبوع خانه تا حدی پیشرفته است که باعث تجدیدنظر کارشناسان این سازمان شده است.

هدف از ساخت ربات کنترل شخصی آب‌وهوای منزل یا پروژه DELTAکاهش مصرف انرژی در خانه و جلوگیری از اتلاف بسیار زیاد انرژی در بخش گرمایش و سرمایش خانگی است.

محققان شرکت سازنده ربات در مورد اهمیت جایگزینی فناوری‌های نو به جای سیستم‌های سنتی تنظیم شرایط خانه عنوان کردند: متاسفانه در سیستم‌های معمولی تهویه منزل امکان تنظیم هوشمند وجود ندارد و اغلب اتاق‌های خالی و فضاهای غیرقابل استفاده نیز گرم یا سرد می‌شوند، به‌طوری‌که با محاسبات انجام شده مشخص شد که بیشترین حجم مصرف انرژی صرف گرمایش یا سرمایش بخش‌های خالی ساختمان‌ها می‌شود.

اولین نمونه آزمایشی این ربات RoCo نام‌گذاری شده است. این ربات قادر است تا شرایط آب‌وهوای فضای مورد نیاز ساکنان ساختمان را به صورت شخصی کنترل و از اتلاف انرژی در بخش‌های خالی ساختمان‌ها جلوگیری کند. در واقع این ربات می‌تواند تا هریک از ساکنان ساختمان را در صورت نیاز دنبال کرده و فضای محل کار یا استراحت آنها را با استفاده از دریچه‌های تهویه و سیستم تصفیه هوا به صورت کاملا مطلوب تنظیم کند.

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این ربات امکان تهویه مطبوع پرتابل یا قابل حمل بدون تولید گرمای اضافی است. در ساختار سیستم تهویه مطبوع ربات به جای استفاده از گاز از نوعی واکس پارافین استفاده می‌کند که در هنگام استفاده پارافین گرمای محیط را جذب کرده و آب می‌شود و در شب هنگام یا مواقعی که نیازی به تهویه مطبوع نیست ربات به صورت خودکار در فضای بیرون از منزل دوباره سیستم تهویه خود را بازیابی می‌کند .

مسئول بازاریابی و فروش شرکت DELTA اعلام کرد که نمونه تجاری این ربات حداکثر تا دو سال آینده به بازار عرضه خواهد شد.

توسط : admin | تاریخ : 1394/12/25 | نظرات